İyi Çayın Sırrı

Çay… Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Çayı o kadar sevmişiz ki kimi zaman bir şiirde, kimi zaman bir fotoğrafta izlerine kolayca rastlayabiliyoruz.

Muhabbettir çay. Soğuk kış günlerinde soba etrafına dizilipte çaylarımızı yudumladığımız günler… Birçoğumuz bir daha öyle güzel ortamlarda bulunamadı belki. Başkadır sobada demlenen çayın tadı, soba etrafında ısınırken yapılan muhabbetin yanında.

Artık birçok kişinin sobada çay demleme imkanı yok. Olsun çay yinede güzeldir. Vazgeçebilir miyiz çaydan? Hayır.

iyi çayın sırrı
biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı.

Ailemden uzak olduğum için çayımı kendim demlerim uzun süredir. Kimi zaman yalnızlığımı paylaşırım bir bardak çaya kimi zaman arkadaşlarla içeriz. Arkadaşlarım da pek bi beğenir demlediğim çayı. O zaman çayımın sırrını paylaşayım sizinle.

İyi bir çay almalısınız öncelikle. Bi çay keyfimiz var zaten, onu da iyisinden alıverin. Daha sonra suyu dolduruverin çaydanlığın alt kısmına. Bırakın ocağın üstünde kaynasın. Artık kolaya kaçıyor insanlar. Kettle kullanıyorlar. İnanın ocakta kaynayınca tadı ayrı oluyor. Suyu ocakta kaynatmanın bir sebebi daha var. Su kaynarken demlik üzerinde olacak ve içine çaydan koyacaksınız. Su alttan kaynarken onun ısısı ile yukarıda ki çayda kavrulacak o sırada. İşin püf noktası bu işte. O çay kavrulunca tadı çıkıyor. Daha sonra kaynamış sudan az biraz demliğe döküp şöyle bir çevirin ve o suyu dökün. Böylece çayın acısını almış olursunuz. Artık kaynamış suyun tamamını döküp demlenmesini bekleyebilirsiniz.

15-20 dakika kadar demini almasını bekleyebilirsiniz. Çayı ocaktan aldıktan sonra hemen içmeyi de sevmem. Bırakın 5 dakika daha dinlensin. Dilimiz damağımız yanmasın değil mi? Büyüklerimiz şeker katıp da çayın tadını bastırmayın derler. Ben şekersiz içemiyorum ne yazık ki. Çayı ince belli bardakta içmenin önemini de vurgulamama gerek yok herhalde?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.